>> úterý 13. srpna 2013

Ze života filozofů: Antisthenés

Antisthenés se narodil kolem roku 455 př. n. l. v Athénách. Jeho otec byl Athéňan, matka však pocházela z Thrákie; proto Antisthenés nebyl plnoprávným athénským občanem – tím mohl být podle zákonů pouze ten, jehož oba rodiče byli svobodnými Athéňany.

Když se Antisthenés rozhodl věnovat filozofii, stal se nejprve žákem sofisty Gorgia. Později se však setkal se Sokratem a toto setkání na něj hluboce zapůsobilo – nejen, že přestal být Gorgiovým žákem a své vlastní žáky nabádal, aby se obrátili k Sokratovi, ale sám každý den putoval několik kilometrů do Athén (bydlel v Pireu, přístavu vzdáleném od Athén přibližně osm kilometrů), aby mu mohl naslouchat. Byl také jedním z těch, kteří byli přítomni Sokratově smrti.

Antisthenovým ideálem byla autarkie, naprostá soběstačnost člověka. Moudrý člověk má být naprosto nezávislý na vnějších vlivech a nemá se jimi nechat znepokojovat. Autarkie lze dosáhnout skrze ctnost a jen člověk, který ji dosáhne, je šťastný; pouze ctnost tedy vede ke štěstí. Ctnost není vrozená, ale lze se jí naučit.

Často poukazoval na nedokonalé fungování obce. Z její správy by podle něj měli být vyloučeni všichni špatní lidé a spravovat by ji měli lidé moudří, a to ne podle psaných zákonů, ale podle zákonů ctnosti. Jednou vyzval Athéňany, aby hlasováním prohlásili osly za koně. Když to Athéňané prohlásili za nesmysl, namítl: „Vždyť u vás lidé, kteří se ničemu nenaučili, zdají se býti vojevůdci, a to jen proto, že se jimi stali zdvižením rukou.”
 Škola, kterou Antisthenés založil, se nazývá kynická. Původ tohoto názvu se odvozuje buď od gymnasia Kynosarges, kde se Antisthenés scházel se svými žáky, nebo od řeckého slova kyón – pes, protože prostý život bez majetku a bez jakékoli závislosti na okolním světě, který Antisthenés prosazoval, se podle některých podobá životu psa.

Během svého života sepsal Antisthenés deset spisů, které dohromady obsahují 63 pojednání. Z jeho díla se však zachovaly pouze zlomky.

Datum Antisthenovy smrti není známo, stejně jako přesný rok jeho narození. Pravděpodobně zemřel stářím kolem roku 365 př. n. l. Jeho úmrtí byl přítomen jeho nejslavnější žák – Diogenés ze Sinópy.

Jiřina Dvořáková

0 komentářů:

Blogger

Gloria

Datum

11.01.2010